Karta nauczyciela i Kodeks Pracy w określonych sytuacjach dają gwarancję zatrudnienia (choćby ograniczonego, czyli w niepełnym wymiarze) niezależnie od intencji i nerwowości władz, które czasem ulegają emocją. Dyrektor nie może proponować w sposób nieformalny zgody na zmianę stosunku pracy (pensum), choćby z tego powodu, że tego rodzaju oświadczenia nie rodzą żadnych skutków prawnych, czyli w sensie praktycznym niczego nie zmieniają. Wszystkie zmiany dotyczące przekształceń lub definitywnego rozwiązania stosunku pracy wymagają stosownych form i terminów określonych w przepisach Karty Nauczyciela i Kodeksu Pracy.
W przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze dyrektor może nauczycielowi mianowanemu zaproponować w najbliższym roku szkolnym nie mniej niż ½ etatu w trybie art.22 ust.2 KN. Ta zgoda wyrażona jest na czas nieograniczony co oznacza że jeżeli w następnym roku znów będą warunki na zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż ½ etatu, to nauczyciel nadal jest zatrudniony w tym trybie i nie trzeba dokonywać żadnych formalnych zabiegów. Natomiast jeżeli okaże się, że za rok sytuacja zmieni się na niekorzyść, to istnieją tylko dwie możliwości – rozwiązanie stosunku pracy lub wystąpienie nauczyciela z wnioskiem o przeniesienie w stan nieczynny. Jednakże tylko wtedy nauczyciel, który wyraził zgodę na ograniczenie zatrudnienia, ma prawo do pełnej odprawy zgodnie z art.22 ust.2a KN. Za podstawę naliczenia tej odprawy jest wynagrodzenie zasadnicze ustalone przed ograniczeniem zatrudnienia.
W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę możliwe jest przekształcenie stosunku pracy na podstawie porozumienia zmieniającego ale do tego potrzebna jest zgoda nauczyciela. W konsekwencji tego nauczyciel traci prawo do odprawy na podstawie art. 20 ust.2 KN a jedynym zyskiem jest nawiązanie ponownego stosunku pracy w zmniejszonym wymiarze. To samo można osiągnąć przez rozwiązanie stosunku pracy z prawem do odprawy i ponowne nawiązanie kolejnego stosunku pracy już w zmniejszonym wymiarze.
Pełny tekst dotyczący powyższych spraw znajduje się we wkładce Bliżej Prawa zamieszczonej w numerze 10 Głosu Nauczycielskiego z dnia 7 marca 2012 roku.
Popularity: 65% [?]