4 stycznia 2025
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego
  • Oddział w Mińsku Mazowieckim
  • ul. Warszawska 104, tel. 25-759-03-74
  • Subskrybuj

ZFŚS

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 14 stycznia 2011

Dzieląc środki z ZFŚS kieruj się kryteriami socjalnymi!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia dyrektor gimnazjum postanowił obdarować swoich pracowników bonami świątecznymi a ich dzieci paczkami ze słodyczami. Zgodnie z zapisami w regulaminie ZFŚS, który obowiązuje w szkole, dyrektor przyznał bony (a dzieciom pracowników – paczki) każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, który przepracował w szkole przynajmniej 6 miesięcy i który złożył wniosek o przyznanie tych świadczeń.Na czym polegał błąd dyrektora (pracodawcy)?

Uważaj na niezgodne z prawem zapisy w regulaminie ZFŚS!

Błąd dyrektora gimnazjum polegał na przyjęciu w regulaminie ZFŚS, a tym samym przy przydzielaniu bonów i paczek, kryteriów niezgodnych z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej jako: ustawa o zfśs. Jednak nawet gdyby takiego zapisu w regulaminie nie było, także nie wolno przyznawać świadczeń w oparciu o pozasocjalne kryteria.

Środki z ZFŚS tylko na działalność socjalną dla najbardziej potrzebujących

Podstawową zasadą związaną z przeznaczaniem środków z ZFŚS jest to, że mogą być one przeznaczone tylko na działalność socjalną i przyznawane w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Oznacza to, że nie można tych środków przeznaczać na pomoc wszystkim pracownikom, chyba że sytuacja życiowa, rodzinna i materialna wszystkich pracowników jest taka sama, co w praktyce raczej się nie zdarza. W związku z tym pracodawca (dyrektor szkoły) gospodarując środkami z ZFŚS powinien przeznaczać je przede wszystkim na wsparcie, w postaci różnego rodzaju świadczeń typu zapomogi, pożyczki na cele mieszkaniowe, dopłaty do wypoczynku zakup znaków legitymacyjnych itp. dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji a nie dla wszystkich.

Wymiar zatrudnienia, rodzaj umowy ani staż pracy nie mają znaczenia

Zapamiętaj: Jedynym kryterium, jakim powinien się kierować pracodawca gospodarując środkami z ZFŚS jest kryterium socjalne, czyli pomoc najbardziej potrzebującym. Oznacza to, że wszelkie inne różnicowanie pracowników np. ze względu na rodzaj zawartej umowy, staż pracy, czy wymiar zatrudnienia jest niezgodne z ustawą o zfśs.

Każdy pracownik ma prawo do świadczeń z ZFŚS, o ile spełni kryteria określone w regulaminie funduszu

Ze świadczeń finansowanych z ZFŚS mają prawo korzystać wszyscy zatrudnieni w placówce pracownicy, o ile spełnią wymagania określone w regulaminie, które powinny mieć na celu rozpoznanie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników i przyznanie świadczeń tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

Zdaniem Sądu Najwyższego: Pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (wyrok SN z 20 sierpnia 2001 r.).

Wskazówka dotycząca gospodarowania funduszem ZFŚS i przyznawania świadczeń

Zastosuj: Aby prowadzić działalność socjalną zgodnie z zapisami ustawy o zfśs musisz pamiętać o następujących kwestiach.

Procedura ustalania (zmiany) treści regulaminu ZFŚS w szkole

Dotychczasowy regulamin ZFŚS w szkole jest przestarzały? Chcesz w nim wprowadzić nowe regulacje? Nic prostszego, zastosuj się do naszych wskazówek i dokonaj zmian regulaminu ZFŚS w szkole zgodnie z prawem!

KROK 1: Zapoznaj się z zapisami ustawy o ZFŚS oraz poradami opublikowanymi na Portalu Oświatowym dotyczącymi regulaminu ZFŚS w szkole oraz zasadami przyznawania świadczeń z ZFŚS.

KROK 2: Opracuj regulamin ZFŚS – uwzględnij w zapisy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, potrzeby swoich pracowników i możliwości finansowe funduszu.

Zapamiętaj: ustalając zasady przyznawania świadczeń z ZFŚŚ możesz odnieść się tylko do oceny ogólnej sytuacji życiowej osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS. Nie możesz stosować żadnych kryteriów dodatkowych (tj. status pracownika (np. pracownik-emeryt, były pracownik, nauczyciel, pracownik niepedagogiczny), wymiar czasu pracy, okres zatrudnienia, fakt pozostawania w kilku stosunkach pracy).

Zastosuj: w regulaminie ZFŚS wymień świadczenia, które mogą być sfinansowane z ZFŚS. Pamiętaj, że możesz uwzględnić tylko takie świadczenia, które mieszczą się w ustawowej definicji działalności socjalnej (art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

KROK 3: Treść regulaminu ZFŚS uzgodnij ze wszystkimi działającymi w szkole związkami zawodowymi. Jeżeli w Twojej szkole nie działają zakładowe organizacje związkowe, zapisy regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzgadniane są z przedstawicielem pracowników.

KROK 4: Jeżeli w kwestii ustalenia zmian regulaminu ZFŚS organizacje związkowe nie przedstawią wspólnego stanowiska to regulamin ustalasz sam, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

Zastosuj: ustalając ostateczną treść regulaminu w przypadku braku wspólnego stanowiska związków zawodowych musisz rozpatrzeć odrębne stanowiska organizacji związkowych. Warto zastanowić się czy wątpliwości związków zawodowych nie są uzasadnione.

KROK 5: Ustal termin wejścia w życie regulaminu np. „niniejszy regulamin wchodzi w życie po upływie 1 miesiąca od daty wywieszenia go na tablicy ogłoszeń” lub „niniejszy regulamin wchodzi w życie z chwilą podania go do wiadomości załogi”.

Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 25?, art. 27 ust. 1, art. 30 ust. 5, art. 34 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Bony świąteczne dla pracowników szkoły ze środków ZFŚS

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być wykorzystane wyłącznie na finansowanie działalności socjalnej oraz dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Definicja działalności socjalnej nie mówi bezpośrednio o bonach towarowych, jednakże takie bony można zaliczyć do udzielania pomocy materialnej, którą można finansować z ZFŚS (art. 1 ust. 1, art. 2 pkt 1 ustawy 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Przyznanie bonów musi być zapisane w regulaminie ZFŚS

W regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS musi znajdować się zapis pozwalający na wydatkowanie jego środków na tego typu świadczenia (art. 8 ust. 2 ustawy 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Przy czym bony muszą tu być potraktowane jako pomoc rzeczowa, a nie świadczenia okolicznościowe.

Niewłaściwy zapis w regulaminie: „Z okazji świąt Bożego Narodzenia uprawnionym przysługują bony towarowe…”.

Zapis właściwy: „W okresie świąt Bożego Narodzenia uprawnionym przysługuje pomoc rzeczowa w postaci bonów towarowych…”.

Wartość bonów musi być zróżnicowana w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionych (art. 8 ust. 1 ustawy 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Jest to warunek wynikający wprost z przepisów ustawy i nie możesz inaczej tej kwestii uregulować z regulaminie ZFŚS.

Zapamiętaj: Nawet jeżeli w regulaminie ZFŚS umieścisz zapis, który mówi np., że z okazji świąt Bożego Narodzenia pracownicy otrzymują bony towarowe o jednakowej wartości 200 zł, wydatek taki będzie zakwestionowany w przypadku kontroli PIP, urzędu skarbowego czy ZUS!

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 1, art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Wartość paczek dla dzieci pracowników musi być zróżnicowana

Pytanie: Czy paczki dla dzieci ze słodyczami mogą być jednakowe? Przecież dzieci nie powinny czuć się pokrzywdzone lub gorsze od innych.

Odpowiedź: Nie, paczki dla dzieci pracowników nie powinny mieć jednakowej wartości, chyba, że wszyscy pracownicy znajdują się w takiej samej sytuacji materialnej.

Działalność socjalna pracodawcy, finansowana ze środków ZFŚS obejmuje udzielanie pomocy materialnej m.in. w formie rzeczowej. Działalność ta, jeśli zakładowy regulamin funduszu tak stanowi, może przybierać postać paczki świątecznej dla dziecka pracownika. Jednakże podkreślić należy, że decyzja o zasadności przyznania i wysokości każdej pomocy przyznawanej ze środków socjalnych, a więc także i paczki dla dziecka pracownika, musi być poprzedzona oceną jego sytuacji socjalnej (życiowej, rodzinnej i materialnej). Nie ma wyjątku od tej zasady, której stosowanie w praktyce oznacza, że paczki, i to jednakowej wartości, mogłyby otrzymać wszystkie dzieci tylko w przypadku, gdyby ich sytuacja np. dochodowa byłaby identyczna. Przywoływanie takich argumentów, jakich użyto w pytaniu (pokrzywdzenie dzieci) nie ma uzasadnienia przy przyznawaniu świadczeń socjalnych. Z ZFŚS nie przyznaje się bowiem prezentów, tylko pomaga, jeśli jest taka potrzeba.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 1, pkt 5, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Gdy w placówce zatrudnione jest małżeństwo ich dziecko otrzymuje jedno świadczenie, np. jedną paczkę

Pytanie: Czy w sytuacji gdy w placówce zatrudnione jest małżeństwo, a placówka funduje dla dzieci paczki, należy dać jedną czy dwie paczki dla dziecka?

Odpowiedź: Dziecko pracowników – małżonków powinno otrzymać jedną paczkę.

Jeśli pomoc materialna z ZFŚS w formie rzeczowej (np. paczki żywnościowej) jest przeznaczona dla dziecka pracownika, to brak jest uzasadnienia przyznawania takiego świadczenia jednemu dziecku w podwójnej wysokości. Zatrudnienie u tego samego pracodawcy współmałżonków nie stanowi żadnej podstawy do przyznania podwójnego świadczenia ich dziecku. Regulamin funduszu powinien w takim przypadku zawierać postanowienie, iż w przypadku zatrudnienia u pracodawcy współmałżonków świadczenia dla członków rodziny pracownika są przyznawane z tytułu zatrudnienia jednego z nich. Nie są to bowiem świadczenia przeznaczone na potrzeby pracowników, ale ich dzieci. Świadczenia socjalne nie mają bowiem charakteru roszczenia ze stosunku pracy. Są one zależne jedynie od wielkości funduszu u pracodawcy oraz potrzeb i sytuacji socjalnej osób uprawnionych.

Podstawa prawna

  • art. 2 pkt 1 , art. 8 ustawy o zfśs.

„Spotkanie opłatkowe” dla pracowników – nie ze środków ZFŚS

Pytanie: Organizuję w szkole spotkanie wigilijne dla pracowników. Czy mogę sfinansować poczęstunek ze środków ZFŚS?

Odpowiedź: Należy pamiętać, że środków zgromadzonych na koncie funduszu nie można przeznaczać na tego typu spotkania i że działanie takie jest sprzeczne z postanowieniami ustawy o ZFŚŚ. Spotkanie wigilijne można zorganizować, ale albo ze składek pracowników, albo z produktów przygotowanych samodzielnie przez pracowników.

Na co środki z ZFŚS?

Środki z ZFŚS mogą być przeznaczane m.in. na cele oświatowo-kulturalne, sportowo-rekreacyjne oraz udzielanie pomocy materialnej (rzeczowej lub finansowej). W związku z tym, ocena zasadności finansowania wydatków o charakterze okolicznościowym z tych środków musi być oparta na ustaleniu, czy usługi, które zamierza się finansować są objęte zakresem działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o ZFŚS. Muszą one bowiem mieścić się w ustawowej definicji działalności socjalnej. Ponadto, kryterium decydującym o pokryciu ich z ZFŚS i ich wysokości musi stanowić zawsze ocena sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników szkoły.

UWAGA! Finansowanie spotkania wigilijnego, na które nie składają się usługi objęte ustawową definicją działalności socjalnej, w którym uczestniczą wszyscy pracownicy szkoły, bez względu na ich sytuację rodzinną, materialną i życiową, ze środków ZFŚS jest więc niedopuszczalne.

Należy podkreślić, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie zabrania udzielania pomocy pracownikom akurat przed świętami Bożego Narodzenia.

UWAGA! Konieczne jednak jest zbadanie sytuacji socjalnej każdego pracownika oddzielnie, czyli analiza zasadności przyznania socjalnej pomocy przed świętami.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335) – art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1.

Popularity: 98% [?]

Komentarze zablokowane.

TAGI

Laura 2015 w rękach Związku Nauczycielstwa Polskiego

W dniu 10 czerwca 2016 r. odbyła się Gala XIV Edycji Nagród Powiatu Mińskiego „Laura 2015”. Obecni na niej byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z terenu powiatu mińskiego, nominowani do tegorocznych nagród oraz ubiegłoroczni laureaci.

Nagroda Powiatu Mińskiego „Laura”