Nauczyciel do rady! Kto za to zapłaci?
W ostatnich wyborach samorządowych wielu nauczycieli zdobyło mandaty radnych w swoich gminach, powiatach czy sejmikach wojewódzkich. Konsekwencją wyboru jest między innymi obowiązek udziału w sesjach rady. Co zatem z dotychczasowymi obowiązkami pracownika i przysługującym za nie wynagrodzeniem? Dyrektorzy szkół mogą mieć wątpliwości, czy w tej sytuacji zasadne jest zwalnianie z zajęć szkolnych nauczyciela radnego.
Jednak prawo mówi wyraźnie, że dyrektor szkoły (pracodawca), w której pracuje nauczyciel wybrany do rady, musi zwolnić go z obowiązków na czas posiedzenia rady. Uzyskanie mandatu radnego nie wiąże się z nawiązaniem stosunku pracy. Pracodawcą radnego jest nadal jego dotychczasowy pracodawca, u którego jest zatrudniony w ramach stosunku pracy i ma on obowiązek zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu udziału w pracach organów gminy. Jednak za czas zwolnienia od pracy nie przysługuje wynagrodzenie.
Wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za pracę wykonaną. Za czas nie wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Za czas zwolnienia od pracy zawodowej wynagrodzenie nie przysługuje radnemu, ponieważ nie wykonuje on w tym czasie pracy na rzecz pracodawcy. Natomiast radny z tytułu pełnienia funkcji otrzymuje stosowną dietę.
W tej sprawie uchwałę wydał Sąd Najwyższy. W jej świetle radny rady gminy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia od macierzystego zakładu pracy za czas nieobecności w pracy z powodu udziału w posiedzeniach tejże rady.
Popularity: 70% [?]