4 stycznia 2025
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego
  • Oddział w Mińsku Mazowieckim
  • ul. Warszawska 104, tel. 25-759-03-74
  • Subskrybuj

Dostęp do informacji publicznej w placówkach oświatowych

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 14 stycznia 2011

Prawo dostępu do informacji publicznej

W Polsce powszechne prawo do informacji publicznej zagwarantowane zostało przez art. 61 Konstytucji:

  1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
  2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.
  3. Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.
  4. Tryb udzielania informacji określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy.

Przedmiot informacji publicznej

Informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych w rozumieniu art.61 Konstytucji. Wszelkie kwestie i zasady udostępniania tych informacji reguluje Ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Obowiązek udostępniania informacji publicznej

Zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej są m.in. podmioty reprezentujące jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym (art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, na szkole spoczywają zadania dydaktyczno – wychowawcze, za których realizację odpowiedzialny jest dyrektor szkoły, zatem to Ty jesteś podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznych.

Prawo do informacji bez obowiązku uzasadnienia!

Dostęp do informacji publicznej ma każdy obywatel. Osoba ubiegająca się o uzyskanie informacji publicznej nie jest zobowiązana do uzasadniania, w jakim celu chce uzyskać informację publiczną i nikt nie może uzależniać udzielenia informacji od podania tych powodów (art. 2 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej).

Popularity: 58% [?]

Komentarze zablokowane.

TAGI

Laura 2015 w rękach Związku Nauczycielstwa Polskiego

W dniu 10 czerwca 2016 r. odbyła się Gala XIV Edycji Nagród Powiatu Mińskiego „Laura 2015”. Obecni na niej byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z terenu powiatu mińskiego, nominowani do tegorocznych nagród oraz ubiegłoroczni laureaci.

Nagroda Powiatu Mińskiego „Laura”