6 stycznia 2025
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego
  • Oddział w Mińsku Mazowieckim
  • ul. Warszawska 104, tel. 25-759-03-74
  • Subskrybuj

Biblioteki Szkolne

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 8 marca 2013

BIBLIOTEKI SZKOLNE ZAGROŻONE

27-go lutego 2013r. w gmachu ZG ZNP odbyło się spotkanie dotyczące propozycji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w sprawie funkcjonowania bibliotek szkolnych w najbliższej przyszłości. Spotkaniu przewodniczył wiceprezes ZG ZNG Krzysztof Baszczyński. Na czele licznej reprezentacji środowiska bibliotekarzy szkolnych stanęła przewodnicząca ZG SBP Danuta Brzezińska, sekretarz generalny SBP, pani Przybysz oraz przedstawiciele Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Projekt założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego autorstwa wspomnianego Ministerstwa to kolejna próba wyrzucenia bibliotek ze szkół!!! Realną groźbą wynikającą z tego pomysłu są zwolnienia nauczycieli – bibliotekarzy i utrata uprawnień związanych z dotychczasowym zawodem!!! Projekt ten nie jest poparty żadnymi wcześniejszymi badaniami i analizami. Nie bierze pod uwagę skutków planowanych zmian.

Oburzenie środowiska bibliotekarzy poparte kategorycznym sprzeciwem ZNP oraz licznymi głosami protestu internautów (ponad 27 tys. wpisów) dotarło do MAiC. 26-go lutego p. Danuta Brzezińska przedstawiła nasze stanowisko Magdalenie Młochowskiej-wiceminister administracji i cyfryzacji. Pani minister obiecała, że się zastanowi… Jednak artykuł jaki ukazał się w „Gazecie Wyborczej” następnego dnia (27. 02) wskazuje, że pani wiceminister nic nie wyniosła ze spotkania, przekreślając tym samym resztki zaufania jakie mieliśmy do MAiC.

Środowemu spotkaniu towarzyszyło ogólne wzburzenie i usilne szukanie drogi wyjścia z tej groźnej sytuacji.Wiceprezes Baszczyński nawoływałby nauczyciele zrozumieli, że zostali w tym sporze sami!!! Dowodził, że sprawa ta dotyczy nas wszystkich!!! Całego środowiska nauczycielskiego!!! (…) Projekt odbiera nam wszystkie argumenty. Biblioteka publiczna jako biblioteka szkolna lub odwrotnie. Decydowały o tym będą szukające OSZCZĘDNOŚCI samorządy terytorialne. Zamyka nam się tym usta! Przecież to samorządy mają dokonać wyboru (…) Chcą nam odebrać nasze prawa!!! Nasze środowisko nie może się podzielić!!!

Efektem spotkania jest opracowane stanowisko ZNP, TNBSP i SBP wyrażające kategoryczny sprzeciw wobec projektu założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie dotyczącym przyszłości bibliotek szkolnych.

Agnieszka Wodzińska

nauczyciel bibliotekarz ZSM 1

w Mińsku Maz.


Stanowisko ZNP, TNBSP i SBP

w sprawie bibliotek szkolnych

Uczestnicy spotkania zorganizowanego w ZG ZNP 27 lutego 2013 r., reprezentujący Związek Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, wyrażają sprzeciw wobec projektu założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie dotyczącym przyszłości bibliotek szkolnych.

ZNP, TNBSP i SBP zdecydowanie opowiadają się za pozostawieniem w systemie oświaty biblioteki szkolnej, której funkcje i zadania, określone w podstawie programowej, są nierozerwalnie związane ze szkołą i realizowane przez nauczyciela bibliotekarza.

Jesteśmy przekonani, że koncepcja Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zastąpienia bibliotek szkolnych bibliotekami publicznymi, jest zła i szkodliwa dla spójności sytemu oświaty. Nie dostrzegamy żadnego uzasadnienia dla tego typu pomysłów, poza jednym – szukaniem oszczędności.

Jednocześnie uczestnicy spotkania potwierdzają, że od 2010 roku aktualny jest projekt, opracowany przez ZNP, TNBSP i SBP, umożliwiający bibliotekom szkolnym udostępnianie księgozbioru zgodnie z potrzebami społeczności lokalnej.

Marzena Przybysz -SBP

Danuta Brzezińska- TNBSP

Krzysztof Baszczyński-ZNP

Popularity: 6% [?]

Komentarze zablokowane.

TAGI

Laura 2015 w rękach Związku Nauczycielstwa Polskiego

W dniu 10 czerwca 2016 r. odbyła się Gala XIV Edycji Nagród Powiatu Mińskiego „Laura 2015”. Obecni na niej byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z terenu powiatu mińskiego, nominowani do tegorocznych nagród oraz ubiegłoroczni laureaci.

Nagroda Powiatu Mińskiego „Laura”