Zasiłek na zagospodarowanie
Zasiłek jest pierwszym i jednorazowym świadczeniem przysługującym młodemu nauczycielowi. Ma do niego prawo nauczyciel, który zgodnie z art. 61 KN uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego:
- w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole;
- do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli oraz świadczonej na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, umowa o dzieło etc.);
-ma kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska.
Prawo to realizuje szkoła wskazana przez zainteresowanego jako podstawowe miejsce zatrudnienia. O przyznanie zasiłku nauczyciel musi wystąpić z wnioskiem, a więc nie jest on przyznawany z urzędu (tak jak to było kiedyś). Wysokość tego świadczenia stanowi równowartość dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.
Spróbujmy ustalić zasady przyznawania dodatku i najlepiej przekazać je na piśmie zainteresowanym nauczycielom, pamiętając o tym, że oceny spełnienia przez nauczyciela warunków do otrzymania zasiłku na zagospodarowanie dokonuje dyrektor szkoły na dzień złożenia wniosku. i Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi, który jest zatrudniony w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć.
□ Prawo do zasiłku nabywa nauczyciel dopiero wówczas, gdy uzyska stopień nauczyciela kontraktowego nie później niż w ciągu dwóch lat, licząc od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole.
□ Warunkiem sine qua non prawa do zasiłku jest posiadanie kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska, które jest określone w umowie o pracę.
Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie wlicza się zatrudnienia w okresie studiów oraz nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli na podstawie umowy o pracę, a także umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenia itd.).
Zasiłek nie jest wypłacany przez pracodawcę „z urzędu”, ale tylko na wniosek zainteresowanego. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku przysługuje nauczycielowi w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, czyli od daty widniejącej na akcie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Zasiłek wypłacany jest w szkole wskazanej przez nauczyciela jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Wypłacany jest w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pobieranego przez nauczyciela, proporcjonalnie do wymiaru świadczonej pracy. Zasiłek podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole 3 lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. Istnieje możliwość (w szczególnych przypadkach) umorzenia zasiłku, czyli zwolnienia nauczyciela przez organ prowadzący szkołę z obowiązku zwrotu w całości lub części tego zasiłku. Już wcześniej zwracaliśmy uwagę, że zasiłek na zagospodarowanie może być zrealizowany tylko po złożeniu wniosku przez zainteresowanego nauczyciela. Niezłożenie go w terminie, czyli w okresie roku, licząc od dnia uzyskania przez nauczyciela stopnia nauczyciela kontraktowego, oznacza wygaśnięcie prawa do zasiłku (jest to termin, którego nie można przywrócić).
Należy ostrzec młodego nauczyciela, że zasiłek ulega zwrotowi, jeśli nauczyciel nie przepracował w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania przez nauczyciela stopnia nauczyciela kontraktowego. Jednakże, gdy nauczyciel, który rozwiązał umowę ze szkołą, w której przyznano mu zasiłek i nawiązał umowę w nowej szkole, nie ma obowiązku zwrotu zasiłku. Zgodnie bowiem z art. 61 ust. 3 KN, zasiłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi tylko wówczas, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, a to oznacza, że nie wpisano warunku przepracowania trzech lat w jednej szkole.
Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub części z obowiązku zwrotu zasiłku, jeżeli ten po rozstaniu się ze szkołą zatrudni się poza oświatą. O tym, czy mamy do czynienia ze szczególnie uzasadnionym przypadkiem, decyduje organ prowadzący według swego uznania.
Jeżeli nauczyciel spełnił wszystkie warunki, od którego uzależnione jest ustalenie prawa do zasiłku, w tym dotrzymał terminów, a dyrektor odmawia mu prawa do zasiłku lub jego wypłaty, może w ciągu 3 lat, licząc od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (czyli w przypadku zasiłku można przyjąć, że jest to pierwszy dzień miesiąca, po którym nauczyciel złożył wniosek), ma prawo do roszczenia o ustalenie prawa do zasiłku, co oznacza wystąpienie do sądu z pozwem przeciwko szkole.
Zatrudnienie w kilku szkołach – prawo i wypłata zasiłku
Prawo do dodatku przysługuje nauczycielowi, który pracuje w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu. Jeżeli nauczyciel pracując w kilku szkołach spełnia ten warunek, to nabywa prawo do dodatku, gdyż art. 61 KN nie stawia warunku pracy w jednej szkole. Pośrednio mówi o tym art. 61 ust. 1 KN, który wskazuje szkołę macierzystą uprawnioną do wypłacania dodatku. Jeżeli więc łącznie we wszystkich szkołach nauczyciel pracuje w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu, przysługują mu wszystkie uprawnienia i świadczenia przysługujące mu ze stosunku pracy – tak stanowi art. 22 ust. 3 KN, który mówi, że:
Do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska, nie ma zastosowania przepis art. 91b ust. 1.
Art. 61 KN mówi, że nauczyciel otrzymuje zasiłek w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Karta nie definiuje jednak pojęcia takich pojęć jak; macierzysta szkoła czy podstawowe miejsce, zatrudnienia. Czy robi to dyrektor, czy sam nauczyciel? Z redakcji art. 61 KN wynika, że prawo wyboru do wskazania, którą ze szkół nauczyciel uważa za macierzystą, należy do niego.
źródło: Głos Nauczycielski nr 23-9 czerwca 2009
Popularity: 38% [?]