4 stycznia 2025
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego
  • Oddział w Mińsku Mazowieckim
  • ul. Warszawska 104, tel. 25-759-03-74
  • Subskrybuj

Poradnik Społecznego Inspektora Pracy

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 28 września 2010 Komentarze są wyłączone

USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
1. Przepisy ogólne Dział I

2. Stosunek pracy Dział II

3. Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia Dział III

4. Obowiązki pracodawcy i pracownika Dział IV

5. Odpowiedzialność materialna pracowników Dział V

6. Czas pracy Dział VI

7. Urlopy pracownicze Dział VII

8. Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem Dział VIII

9. Zatrudnianie młodocianych Dział IX

10. Bezpieczeństwo i higiena pracy Dział X

11. Układy zbiorowe pracy Dział XI

12. Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy Dział XII

13. Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika Dział XIII

14. Przedawnienie roszczeń Dział XIV

15. Przepisy końcowe Dział XV

USTAWA z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (tekst jednolity)

USTAWA z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jednolity)

Popularity: 6% [?]

Dla prezesa ogniska

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 27 września 2010 Komentarze są wyłączone

Wzór nr 1Protokół z zebrania ogniska/grupy związkowej.wzór nr 1

Wzór nr 2Zaproszenie na zebranie ogniska/grupy związkowej.wzór nr 2

Wzór nr 3Porządek zebrania ogniska/grupy związkowej.wzór nr 3

Wzór nr 4Rejestr uchwał zebrania ogniska/grupy związkowej.wzór nr 4

Wzór nr 5Rejestr uchwał zarządu ogniska.wzór nr 5

Wzór nr 6Rejestr wniosków zgłoszonych na zebraniu ogniska/grupy związkowej ZNP.wzór nr 6

Wzór nr 7Projekt uchwały zebrania ogniska/grupy związkowej w sprawach ogólnych.wzór nr 7

Wzór nr 8Opis teczki aktowej.wzór nr 8

Wzór nr 9Rejestr pism wychodzących i przychodzących.wzór nr 9

Wzór nr 10Plan pracy ogniska/grupy związkowej.wzór nr 10

Wzór nr 11Ewidencja członków ZNP.wzór nr 11

Wzór nr 12Zestawienie przychodów i rozchodów ogniska ZNP.wzór nr 12

Wzór nr 13Skład osobowy zarządu ogniska. wzór nr 13

Wzór nr 14Przydział zadań dla członków zarządu ogniska ZNP.wzór nr 14

Popularity: 44% [?]

Uprawnienia i świadczenia nauczycieli rozpoczynających pracę

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 17 września 2010 Komentarze są wyłączone

Zasiłek na zagospodarowanie

Zasiłek jest pierwszym i jednorazowym świadczeniem przysługującym młodemu nauczycielowi. Ma do niego pra­wo nauczyciel, który zgodnie z art. 61 KN uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego:

- w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole;

- do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pra­cy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli oraz świadczonej na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, umowa o dzieło etc.);

-ma kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska.

Prawo to realizuje szkoła wskazana przez zainteresowa­nego jako podstawowe miejsce zatrudnienia. O przyznanie zasiłku nauczyciel musi wystąpić z wnioskiem, a więc nie jest on przyznawany z urzędu (tak jak to było kiedyś). Wysokość tego świadczenia stanowi równowartość dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.

Spróbujmy ustalić zasady przyznawania dodatku i najle­piej przekazać je na piśmie zainteresowanym nauczycie­lom, pamiętając o tym, że oceny spełnienia przez nauczycie­la warunków do otrzymania zasiłku na zagospodarowanie do­konuje dyrektor szkoły na dzień złożenia wniosku. i Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi, który jest zatrudniony w wymiarze nie niższym niż poło­wa obowiązującego wymiaru zajęć.

□    Prawo do zasiłku nabywa nauczyciel dopiero wówczas, gdy uzyska stopień nauczyciela kontraktowego nie później niż w ciągu dwóch lat, licząc od dnia podjęcia pierwszej pra­cy zawodowej w życiu w szkole.

□    Warunkiem sine qua non prawa do zasiłku jest posiada­nie kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego sta­nowiska, które jest określone w umowie o pracę.

Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie wlicza się za­trudnienia w okresie studiów oraz nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli na podstawie umowy o pracę, a także umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenia itd.).

Zasiłek nie jest wypłacany przez pracodawcę „z urzędu”, ale tylko na wniosek zainteresowanego. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku przysługu­je nauczycielowi w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, czyli od daty widnieją­cej na akcie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Zasiłek wypłacany jest w szkole wskazanej przez nauczy­ciela jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Wypłacany jest w wysokości 2-miesięcznego wynagro­dzenia zasadniczego pobieranego przez nauczyciela, pro­porcjonalnie do wymiaru świadczonej pracy. Zasiłek podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracu­je w szkole 3 lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczy­ciela kontraktowego. Istnieje możliwość (w szczególnych przypadkach) umorzenia zasiłku, czyli zwolnienia nauczy­ciela przez organ prowadzący szkołę z obowiązku zwrotu w całości lub części tego zasiłku. Już wcześniej zwracaliśmy uwagę, że zasiłek na zagospo­darowanie może być zrealizowany tylko po złożeniu wniosku przez zainteresowanego nauczyciela. Niezłożenie go w ter­minie, czyli w okresie roku, licząc od dnia uzyskania przez nauczyciela stopnia nauczyciela kontraktowego, oznacza wygaśnięcie prawa do zasiłku (jest to termin, którego nie mo­żna przywrócić).

Należy ostrzec młodego nauczyciela, że zasiłek ulega zwrotowi, jeśli nauczyciel nie przepracował w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania przez nauczyciela stopnia nauczyciela kontraktowego. Jednakże, gdy nauczyciel, któ­ry rozwiązał umowę ze szkołą, w której przyznano mu za­siłek i nawiązał umowę w nowej szkole, nie ma obowiąz­ku zwrotu zasiłku. Zgodnie bowiem z art. 61 ust. 3 KN, za­siłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi tylko wówczas, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, a to oznacza, że nie wpisano warunku przepracowania trzech lat w jednej szkole.

Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach organ pro­wadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub części z obowiązku zwrotu zasiłku, jeżeli ten po rozstaniu się ze szkołą zatrudni się poza oświatą. O tym, czy mamy do czynienia ze szczególnie uzasadnionym przypadkiem, decyduje organ prowadzący według swego uznania.

Jeżeli nauczyciel spełnił wszystkie warunki, od którego uza­leżnione jest ustalenie prawa do zasiłku, w tym dotrzymał ter­minów, a dyrektor odmawia mu prawa do zasiłku lub jego wypłaty, może w ciągu 3 lat, licząc od dnia, w którym rosz­czenie stało się wymagalne (czyli w przypadku zasiłku mo­żna przyjąć, że jest to pierwszy dzień miesiąca, po którym nauczyciel złożył wniosek), ma prawo do roszczenia o usta­lenie prawa do zasiłku, co oznacza wystąpienie do sądu z pozwem przeciwko szkole.

Zatrudnienie w kilku szkołach – prawo i wypłata zasiłku

Prawo do dodatku przysługuje nauczycielowi, który pra­cuje w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu. Jeżeli nauczy­ciel pracując w kilku szkołach spełnia ten warunek, to na­bywa prawo do dodatku, gdyż art. 61 KN nie stawia warun­ku pracy w jednej szkole. Pośrednio mówi o tym art. 61 ust. 1 KN, który wskazuje szkołę macierzystą uprawnioną do wy­płacania dodatku. Jeżeli więc łącznie we wszystkich szkołach nauczyciel pracuje w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu, przysługują mu wszystkie uprawnienia i świadczenia przy­sługujące mu ze stosunku pracy – tak stanowi art. 22 ust. 3 KN, który mówi, że:

Do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, łącz­nie jednak wymiar jego zajęć stanowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska, nie ma zastosowania przepis art. 91b ust. 1.

Art. 61 KN mówi, że nauczyciel otrzymuje zasiłek w szko­le wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Kar­ta nie definiuje jednak pojęcia takich pojęć jak; macierzysta szkoła czy podstawowe miejsce, zatrudnienia. Czy robi to dy­rektor, czy sam nauczyciel? Z redakcji art. 61 KN wynika, że prawo wyboru do wskazania, którą ze szkół nauczyciel uwa­ża za macierzystą, należy do niego.

źródło: Głos Nauczycielski nr 23-9 czerwca 2009

Popularity: 38% [?]

Porady Prawne

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 15 września 2010 Komentarze są wyłączone

Porady prawne udzielane są wyłącznie członkom Związku w biurze ZNP, po uprzednim umówieniu się telefonicznie.

Popularity: 11% [?]

Wycieczka do Ziemi Świętej

Zamieścił: Admin Data publikacji: 14 września 2010 Komentarze są wyłączone

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wyjazdu do Ziemi Świętej. Wycieczka planowana jest na ferie zimowe roku 2011. Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie ZNP przy Warszawskiej 104, telefonicznie pod nr 25 759 03 74 lub e-mailem: minsk-maz@znp.edu.pl

Szczegóły wycieczki do Ziemi Świętej

Popularity: 11% [?]

Życzenia na nowy rok szkolny

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 2 września 2010 Komentarze są wyłączone

Z okazji rozpoczętego roku szkolnego 2010/2011 wszystkim nauczycielom, wychowawcom i uczniom życzymy powodzenia i dużo zdrowia.

Oby ten rok był spokojny i bezkonfliktowy.
Życzymy Wam wytrwałości, zadowolenia i satysfakcji z wykonywanych obowiązków oraz spełnienia wszelkich marzeń.
Wszystkim uczniom życzymy przede wszystkim sukcesów  w nauce oraz prawdziwej radości ze zdobywanej wiedzy!

Popularity: 4% [?]

TAGI

Laura 2015 w rękach Związku Nauczycielstwa Polskiego

W dniu 10 czerwca 2016 r. odbyła się Gala XIV Edycji Nagród Powiatu Mińskiego „Laura 2015”. Obecni na niej byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z terenu powiatu mińskiego, nominowani do tegorocznych nagród oraz ubiegłoroczni laureaci.

Nagroda Powiatu Mińskiego „Laura”