4 stycznia 2025
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego
  • Oddział w Mińsku Mazowieckim
  • ul. Warszawska 104, tel. 25-759-03-74
  • Subskrybuj

Status zawodowy nauczycieli

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 2 marca 2018 Komentarze są wyłączone

Minister edukacji odebrała już niektóre dodatki, skazała nauczycieli na przymusowy wolontariat w szkołach, a teraz szykuje nam:

  • nowe – uznaniowe – kryteria oceny pracy
  • wydłużony awans zawodowy
  • niższe pensje (bo gwarantowana będzie tylko płaca zasadnicza i dodatek stażowy)
  • wirtualny dodatek 500+ (tylko dla niektórych, w pełnej wysokości od 2022 roku)

*źródło: www.znp.edu.pl

    Popularity: 9% [?]

    V Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty w Siatkówce Plażowej Mężczyzn

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 12 maja 2017 Komentarze są wyłączone

    PLAŻÓWKA-ŻORY-2017

    Popularity: 9% [?]

    XIV Turniej Piłki Siatkowej w Dobrem

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 23 marca 2016 Komentarze są wyłączone

    W rocznicowym roku  100-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego na terenie powiatu mińskiego w dniu 8 kwietnia 2016 roku Ognisko w Dobrem organizuje XIV Wiosenny Turniej w Piłkę Siatkową Oddziału ZNP w Mińsku Mazowieckim. Zapraszamy wszystkie zainteresowane  nauczycielskie drużyny do udziału i kontaktu z Prezesem Ogniska Kol. Małgorzatą Sysiak (tel. do szkoły 25757-11- 90)

    Popularity: 10% [?]

    Co grozi nauczycielowi za niezrealizowanie podstawy programowej?

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 10 lutego 2014 Komentarze są wyłączone

    Za realizację podstawy programowej odpowiada nauczyciel. Jednakże tą odpowiedzialnością dzieli się z dyrektorem szkoły w przypadku kiedy powstała ona nie z winy nauczyciela. Poniżej podajemy przykład takiej sytuacji zaczerpnięty z Kuriera Edukacyjnego – Tygodnik Wydawnictwa OPERON

    PYTANIE

    Moje pytanie dotyczy konsekwencji, jakie grożą nauczycielowi za niezrealizowanie podstawy programowej.

    Jestem jedyną nauczycielką języka angielskiego w małej wiejskiej szkole. Z moich wyliczeń wynika, że trudno mi będzie zrealizować do końca roku szkolnego podstawę programową w klasie III. Podczas roku szkolnego byłam zmuszona brać opiekę na dziecko. Zdaniem dyrekcji to ja jestem odpowiedzialna za doprowadzenie do tej sytuacji i powinnam ponieść konsekwencje. Nie umożliwiono mi odrobienia lekcji, które przepadły, oraz nie organizowano zastępstw na lekcjach, na których byłam nieobecna. Zamiast tego wysyłano dzieci na świetlicę (chociaż wcześniej przygotowałam materiały do przeprowadzenia lekcji dla innych nauczycieli – na wypadek zastępstwa). Czy to faktycznie z mojej winy podstawa nie zostanie zrealizowana? Czy i jakie konsekwencje mi grożą?

    ODPOWIEDŹ

    Kontrolowanie realizacji podstawy programowej powinno zostać przewidziane w działaniach dyrektora szkoły związanych z nadzorem pedagogicznym. Dyrektor szkoły powinien zwracać szczególną uwagę na realizację podstawy programowej z przedmiotów, których nauczyciel przebywa na długoterminowym zwolnieniu lekarskim, w efektywny sposób organizować zastępstwa, modyfikować szkolne zestawy programów nauczania i korygować wykorzystywanie godzin do dyspozycji dyrektora szkoły w sytuacji niezrealizowania podstaw programowych w zakresie poszczególnych przedmiotów.

    W takiej sytuacji, jeśli z podanych przyczyn wyniknęły skutki dotyczące niepełnej realizacji programu nauczania, odpowiedzialność ponosi dyrektor szkoły, zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 pkt 1, 4–5 KN.

    Według niego dyrektor szkoły jest odpowiedzialny w szczególności za dydaktyczny i wychowawczy poziom szkoły, zapewnienie pomocy nauczycielom w realizacji ich zadań i zapewnienie w miarę możliwości odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych.

    W przypadku nieobecności nauczyciela dyrektor powinien przydzielać innym nauczycielom godziny doraźnych zastępstw stosownie do zapisu art. 35 ust. 2a KN lub zatrudnić innego nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony zgodnie z przepisem art. 10 ust. 7 KN. Dyrektor powinien podejmować działania, które umożliwią w całym cyklu kształcenia zrealizowanie minimalnego wymiaru godzin z języka angielskiego, gwarantujące zrealizowanie podstawy programowej. Trudno zatem mówić o odpowiedzialności nauczyciela w opisanym przypadku. Ponadto, jak zakładam, były to usprawiedliwione nieobecności nauczyciela.

    Podstawa prawna:

    Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j.: DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

    Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

    Popularity: 54% [?]

    W obronie polskiej oświaty

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 27 listopada 2013 Komentarze są wyłączone

    Po tygodniu akcji informacyjnej i oflagowania szkół punktem kulminacyjnym protestu pracowników oświaty była manifestacja, która odbyła się 23 listopada w Warszawie. Ogółem udział wzięło ponad 20 tysięcy osób a wśród nich z powiatu mińskiego ponad 100 nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych.

    Zobacz:                                                                                                                                                          film pokazujący m.in. naszą grupę:    http://tvp.info/informacje/polska/nauczyciele-mowia-dosc-tego/13108196/warszawa-protest-nauczycieli-z-znp/13108599

    podziękowanie prezesa ZG ZNP Sławomira Broniarza:     http://www.znp.edu.pl/element/1843/Manifestacja_ZNP._Podziekowania

    Obejrzyj nasz film na Facebook ZNP Oddział Mińsk Mazowiecki

    https://www.facebook.com/#!/photo.php?v=560463424042282

    https://www.facebook.com/znp.oddzialminskmazowiecki#!/photo.php?v=560474860707805&set=vb.100002358886946&type=2&theater

    Popularity: 31% [?]

    Ogólnopolskie dni protestu nauczycieli 18 – 23 XI

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 15 listopada 2013 Komentarze są wyłączone

    plakat_fiolet

    W związku z dalszym brakiem porozumienia Związków Zawodowych z MEN w sprawie zmian w Ustawie o systemie oświaty oraz w Karcie Nauczyciela (wypowiedzi rządowe o porozumieniu ze Związkami Zawodowymi w ww. sprawach są nieprawdziwe) ZG ZNP przyjął następujący harmonogram działań:

    - do 15 listopada Związek oczekuje na wycofanie się rządu ze zmian

    - od 18 listopada wywieszenie flag związkowych w szkołach, kampania informacyjna, spotkania w regionach

    - 23 listopada manifestacja w Warszawie przewidziana jest w godzinach: 11.00- 14.00

    Miejscem startu manifestacji jest ul. Łazienkowska, róg ul. Rozbrat

    Zakończenie manifestacji – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Aleje Ujazdowskie

    Trasa manifestacji: ul. Łazienkowska, ul. Górnośląska, ul. Wiejska, ul. Matejki, Aleje

    Ujazdowskie, Aleja Szucha, ul. Bagatela, Aleje Ujazdowskie

    Popularity: 42% [?]

    Awans zawodowy

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 30 października 2013 Komentarze są wyłączone

    Awans zawodowy nauczyciela był tematem spotkania zorganizowanego przez nasz Oddział w dniu 28 października, w którym udział wzięło ponad 130 nauczycieli. Tak ogromne zainteresowanie związane było również z osobą prowadzącą: ekspertem z listy MEN, autorką stałej rubryki w „Głosie Nauczycielskim” i wiceprezesem naszego Oddziału Kol. Beatą Rechnio-Kołodziej. Wszyscy uczestnicy spotkania chcący uzyskać bezpośredni kontakt z prowadzącą proszeni są o telefon do naszego Oddziału ZNP.

    Popularity: 28% [?]

    Stanowisko ZNP w sprawie projektów zmian w Karcie Nauczyciela

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 25 kwietnia 2013 Komentarze są wyłączone

    W załączeniu1 przedstawiamy pełne stanowisko Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela.

    W powyższym dokumencie możemy znaleźć uwagi o charakterze ogólnym oraz uwagi do projektowanych rozwiązań szczegółowych m.in.:

    1. w opinii ZNP jest nie do przyjęcia takie modyfikowanie przepisów, które rodzi obawę  że w konsekwencji wynagrodzenie nauczycieli będzie w całości kształtowane przez jednostki samorządu terytorialnego jako organy prowadzące szkoły co spowoduje destabilizowanie ich sytuacji zawodowej.

    2. ZNP podziela opinię projektodawcy że dodatek wiejski jest świadczeniem o charakterze socjalnym i jako taki nie powinien być powiązany z wynagrodzeniem zasadniczym. Jednakże środki na dodatek wiejski nie powinny być wliczane do wysokości środków na wynagrodzenia nauczycieli, gdyż – jako środki o charakterze socjalnym – nie stanowią jego części.

    3. W sprawie ograniczenia niektórych uprawnień socjalnych nauczycieli nieadekwatnych do współczesnych realiów społeczno – gospodarczych ZNP uważa że rozważenia wymaga przedstawiona propozycja ograniczenia niektórych uprawnień socjalnych nauczycieli jednakże ewentualne ograniczenie uprawnień socjalnych powinno nastąpić z zachowaniem zasady ochrony praw nabytych.

    4. Doprecyzowania wymagają zasady przeznaczania środków wyodrębnianych przez organy prowadzące na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Jednocześnie z satysfakcją odnotowano, że projektodawcy nie rekomendują obniżenia środków przeznaczonych na dofinansowanie doskonalenia nauczycieli poniżej 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli na kolejne lata budżetowe.

    5. Poważne wątpliwości prawne budzą przedstawione do zaopiniowania określenia wymiaru i terminu udzielenia nauczycielom urlopu wypoczynkowego. Podkreślić również należy, że nie ma żadnego uzasadnienia dla różnicowania w ustawie wymiaru nieprzerwanego urlopu nauczyciela i nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora.

    6. Całkowicie nie do zaakceptowania jest propozycja wydłużenia z 7 do 20 lat wymaganego okresu pracy uprawniającego do skorzystania z tego urlopu oraz ograniczenie jego wymiaru do jednego roku. Argumentacja ZNP w tym zakresie  znajduje potwierdzenie w ocenach specjalistów z zakresu medycyny pracy, na dowód czego załączono opinię sporządzoną przez krajowego konsultanta Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, prof. dr hab. med. Mariolę Śliwińską-Kowalską.

    7. W sprawie rozszerzenia zakresu rejestrowania zajęć i czynności realizowanych przez nauczycieli w

    opinii Związku Nauczycielstwa Polskiego, należy na poziomie ustawy opracować regulację, która w

    pełniejszy sposób pozwoli nauczycielom potwierdzać realizację ich zawodowych obowiązków.                        Związek opowiada się jednak przeciw nakładaniu na nauczycieli biurokratycznego obowiązku rejestrowania realizowanych zajęć i czynności, zwłaszcza innych niż zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami.

    Widzi natomiast konieczność doprecyzowania zapisów ustawy w zakresie:

    a) ograniczenia możliwości realizowania przez nauczycieli dodatkowych godzin (tzw. karcianych) w formie zajęć opieki świetlicowej

    b) ograniczenia nadmiernej swobody Samorządów przy ustalaniu pensum nauczycieli logopedów, pedagogów, psychologów i doradców zawodowych.

    8. Związek Nauczycielstwa Polskiego zawsze postrzega pozytywnie wspomaganie działalności szkoły przez rodziców. Z pełną aprobatą odnosimy się do propozycji zmian zwiększających rolę rodziców uczniów w planowaniu i monitorowaniu pracy szkoły. Wątpliwości Związku budzi jednak koncepcja udziału członka rady rodziców w postępowaniu awansowym nauczyciela.

    9. ZNP za niezasadne uważa zmiany projektowane w składach komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych polegające na ograniczeniu udziału w nich ekspertów oraz wyeliminowaniu udziału przedstawicieli nadzoru pedagogicznego kuratora oświaty. Zdaniem ZNP, zmiany w składach komisji powinny być ukierunkowane odwrotnie i służyć dalszemu pogłębianiu ich fachowego, eksperckiego charakteru.

    10. Poważne wątpliwości prawne budzi propozycja usytuowania komisji dyscyplinarnych przy organach prowadzących. Dla wprowadzenia takiego rozwiązania brak jest uzasadnienia prawnego, zakres wskazanych w ustawie o systemie oświaty kompetencji organu prowadzącego obejmuje bowiem tylko sprawy administracyjne i finansowe, a nie dotyczy spraw kadrowych nauczycieli.

    Powyższe punkty są skrótami z całości dokumentu do lektury którego zachęcamy wszystkich pracowników oświaty, którym los polskiej oświaty i nauczycieli nie jest obojętny.

    Stanisław Mejszutowicz

    Prezes Oddziału ZNP

    Popularity: 25% [?]

    Apel do nauczycieli

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 18 października 2012 Komentarze są wyłączone

    Obudź się, nauczycielu!

    Nie myśl, że Ty będziesz miał zawsze pracę, że zlikwidują inną szkołę, że inni otrzymają wypowiedzenia INNI też tak myślą! Czy naprawdę inni mają decydować o naszej przyszłości zawodowej i życiowej?

    Od połowy sierpnia br. uczestniczyłam w kilku spotkaniach z prezesami Oddziałów i Ognisk ZNP, w posiedze- niach Prezydiów, Zarządu Okręgu, Zarządu Głównego. Wszyscy uczestnicy wysłuchiwali informacji o spotka- niach przedstawicieli ZNP w MEN, o propozycjach zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty zgłaszanych przez samorządowców. Ktoś na forum jednego ze spotkań zapytał: „Co dalej, czy będziemy mówić >nie>< zmianom na zasadzie>>nie, bo nie><, czy i jak będziemy działać?” We Wrocławiu ktoś powiedział, że wśród dołów związkowych wrze! Przez chwilę cieszyłam się, że koledzy zrozumieli: jest zagrożenie naszego statusu zawodowego, razem ruszymy do walki! Za chwilę usłyszałam jednak, że „wrze, bo ludzie nic nie wiedzą o działaniach ZNP, Zarząd Główny, Zarząd Okręgu nic nie robią! W mediach cisza, brak komunikatów” Koledzy słyszą o propozycjach samorządowców, a my nie mamy swoich projektów. Dlaczego?

    Czy ci ludzie czytają Głos Nauczycielski, „Wyborczą”, „Rzeczpospolitą” „Gazetę Prawną”, informacje ze strony internetowej ZG ZNP, Zarządu Okręgu, słuchają radiowych i telewizyjnych wystąpień prezesa Związku, prezesów Okręgów czy też niektórych prezesów Oddziałów ZNP?

    Pod wpływem ostatnich wydarzeń w kraju mówię: „OBUDŹ SIĘ, POLSKI NAUCZYCIELU” – skorzystaj ze swoich konstytucyjnych i ustawowych praw jako obywatel demokratycznej gminy, miasta, powiatu. Zapytaj – bo masz takie prawo – o plan budżetu na 2013 rok m.in. w zakresie oświaty i edukacji. To z tego dokumentu dowiesz się o zamiarach likwidacji i przekształceń szkół, ich łączenia, planowanej liczbie nauczycieli do za- trudnienia (będziesz wiedział, ilu może odejść z zawodu). Nikt nie poda w budżecie typu i numeru szkoły przeznaczonej do „zagłady”, ale możesz pytać dalej:

    - idź na komisję oświaty w Twojej gminie, mieście, powiecie;

    - rozmawiaj ze „swoim” radnym, może jest nauczycielem z Twojej szkoły;

    - pytaj na posiedzeniu rady pedagogicznej swojego dyrektora, co wie na temat przyszłości Waszej szkoły.

    Nie myśl, że Ty będziesz miał zawsze pracę, że zlikwidują inną szkołę, że inni otrzymają wypowiedzenia. INNI też tak myślą! Zwróć się do swojej organizacji związkowej- razem, z wyprzedzeniem udajcie się po informacje. Ale wołam też: „obudź się, Związkowcu, Zarządzie Ogniska, Zarządzie Oddziału”! To na terenie Twojego/ Waszego działania może znowu dojść do zmian w oświacie — przekształcenia, przekazania, połączenia, likwidacji, zwolnienia nauczycieli, pracowników oświaty ograniczenia wymiaru czasu ich pracy.

    Mamy ustawowe prawo opiniowania projektów uchwał samorządu lokalnego. Nie chcą udostępnić projektów, nie zapraszają na posiedzenia Komisji Rady? Znajdźmy projekty w internecie, kolegialnie zróbmy analizy, wejdźmy na komisję, sesję rady. Pytajmy, jeśli mamy wątpliwości, zaprośmy ekspertów, dyskutujmy z nimi, przedstawiajmy nasze stanowiska i opinie. Samorządowcy mówią, że przyczyną gminne/miejskiej biedy, która zmusza jednostki samorządu terytorialne go do likwidacji szkół i zwalniania pracowników, jest Karta Nauczyciela. Czy Ty i Twój Oddział też tak sądzicie? Czy naprawdę inni tylko ze względów ekonomicznych będą decydować o naszej przyszłości zawodowej i życiowej?

    Zaglądajmy do internetu, czytajmy gazety, reagujmy, gdy minister sprawiedliwości mówi, że Karta Nauczyciela musi być zlikwidowana, bo jest źródłem zła w oświacie. Protestujmy, gdy samorządowcy twierdzą, że szkoła źle uczy, że po godzinie 15 gasną światła, a woźny zamyka drzwi szkoły na klucz.

    Sprostujmy, polemizujmy – a do tego mamy takie prawo – gdy media alarmują, że czas naszej pracy to około 502 godziny rocznie, tj. najmniej w Europie, gdy piszą, ile i za ile udzielamy korepetycji, ile jest na nas skarg, ilu z nas stanęło przed komisją dyscyplinarną, jakie prezenty otrzymujemy z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

    Protestujmy, gdy podają, że ciągle żądamy wyższych i wyższych pensji i „byczymy się” w trakcie 80 wolnych dni tzw. urlopu, 52 sobót i 52 niedziel, a co siedem lat idziemy na „lewy” „wymuszony” urlop zdrowotny.

    Nie twórzmy „swojego” projektu Karty Nauczyciela. Mamy go: wystarczy sięgnąć po PAKT DLA EDUKACJI Dajmy go „swojej” radzie pedagogicznej, radzie gminy, miasta, powiatu. Przedyskutujmy z nimi założenia Paktu. Przedyskutujmy też założenia Paktu z członkami ZNP, z Zarządami Ognisk i Oddziałów. Apelujmy też do „naszych” posłów- 1/3 z nich to nauczyciele. Oni reprezentują naród, społeczeństwo – czyli nas!

    Zarząd Główny ZNP rozmawia trójstronnie w Ministerstwie Edukacji, ale po biernym zachowaniu przedstawicieli resortu przyjęliśmy STANOWISKO i oczekujemy reakcji Pani Minister Krystyny Szumilas. Zarząd Okręgu rozmawia z wojewodą, kuratorem oświaty, pomaga prawnie Oddziałom, szkoli, przygotowuje prezesów Oddziałów. Ale dzisiaj – tam „na dole”, gdzie wrze, OBUDZMY SIĘ i do czynów! Weźmy nasze sprawy w nasze nauczycielskie, związkowe ręce!

    MIROSŁAWA CHODUBSKA

    prezes Okręgu Dolnośląskiego ZNP

    źródło: Głos Nauczycielski, nr 40, 3 października 2012

    Popularity: 32% [?]

    Obowiązki kadrowe dyrektora wobec nowego pracownika

    Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 14 stycznia 2011 Komentarze są wyłączone
    Termin Obowiązek Podstawa prawna
    Przed nawiązaniem stosunku pracy Odbierz od nauczyciela (pracownika) przyjmowanego do pracy niezbędne dokumenty takie jak:

    1) wypełniony kwestionariusz osobowy,

    2) świadectwa pracy z poprzednich zakładów pracy lub inne dokumenty potwierdzające staż pracy, np. zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych,

    3) dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, np. dyplom ukończenia studiów wyższych,

    4) inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów, np. akta nadania stopnia awansu, jeżeli nauczyciel taki posiada, zaświadczenie o niekaralności (art. 11, art. 10 ust. 8a Karty Nauczyciela).

    • art. 10 ust. 8a, art. 11 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.), dalej jako: Karta Nauczyciela,
    • § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286, ze zm.), dalej jako: rozporządzenie o aktach osobowych.
    Wystąp do kuratora oświaty o zgodę na zatrudnienie

    1) osoby niebędącej nauczycielem, posiadającej Twoim zdaniem odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia danych zajęć,

    2) nauczyciela nieposiadającego kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska

    • art. 7 ust. 1a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), dalej jako: ustawa o systemie oświaty.
    • art. 10 ust. 8 Karty Nauczyciela.
    Wystąp do organu prowadzącego o zgodę na zatrudnienie osoby posiadającej przygotowanie zawodowe uznane przez Ciebie za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego
    • art. 7 ust. 1d ustawy o systemie oświaty.
    Skieruj kandydata na nauczyciela (pracownika) na badania lekarskie
    • art. 229 § 1 pkt 1 i § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) – dalej jako: Kodeks pracy,
    • art. 9 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela,
    • § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332, ze zm.).
    Najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy Podpisz umowę o pracę z nauczycielem (pracownikiem)
    • art. 29 § 2 Kodeksu pracy,
    • art. 11 Karty Nauczyciela,
    • § 2 ust. 1 i § 6 ust. 2 pkt. 2 lit.a rozporządzenia o aktach osobowych.
    Przed dopuszczeniem pracownika do pracy Zorganizuj nauczycielowi (pracownikowi) szkolenie w zakresie bhp
    • art. 2373 Kodeksu pracy,
    • § 8 i § 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860, ze zm.).
    Wydaj nauczycielowi (pracownikowi) odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku
    • art. 2376 § 1, art. 2377 Kodeksu pracy.
    Zapoznaj nauczyciela (pracownika) z niezbędnymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania placówki.
    • § 3 rozporządzenia o aktach osobowych.
    Wydaj nauczycielowi (pracownikowi) narzędzia pracy i podpisz niezbędne umowy o odpowiedzialności materialnej.
    • art. 124 i art. 125 Kodeksu pracy,
    • art. 11a, art. 29 Karty Nauczyciela,
    • § 4 rozporządzenia o aktach osobowych.
    W ciągu 7 dni od podpisania umowy o pracę Zgłoś pracownika do ubezpieczenia społecznego
    • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 13 pkt 1 i art. 36 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
    Poinformuj nauczyciela (pracownika) o warunkach zatrudnienia
    • art. 29 § 3 i § 31 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela
    • § 3 i § 6 ust. 2 pkt. 2 lit. b rozporządzenia o aktach osobowych.
    Wręcz pisemny zakres obowiązków nauczycielowi (pracownikowi). Przepisy prawa pracy nie nakazują przekazywania pracownikom pisemnych zakresów obowiązków. Mimo to warto zadbać, aby wynikające z zajmowanego stanowiska obowiązki były wymienione w pisemnym dokumencie. Jasno sprecyzowane i wymienione na piśmie obowiązki związane z zajmowanym stanowiskiem pozwolą uniknąć wielu wątpliwości lub sporów czy polecone czynności rzeczywiście należą do obowiązków pracownika. Pisemny zakres obowiązków sporządź w dwóch egzemplarzach – jeden dla nauczyciela (pracownika) drugi do jego akt osobowych.
    • § 6 ust. 2 pkt. 2 lit. a rozporządzenia o aktach osobowych.
    Załóż wymaganą dokumentację kadrową dotyczącą nauczyciela (pracownika).
    • art. 42 ust. 7a Karty Nauczyciela,
    • § 6 ust. 1 – 3, § 7 i § 8 rozporządzenia o aktach osobowych.
    Odbierz od pracownika oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień rodzicielskich określonych w art. 1891 Kodeksu pracy. Oświadczenie włącz do części B akt osobowych pracownika
    • art. 1891 Kodeksu pracy,
    • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia o aktach osobowych
    Zawiadom właściwego komornika, jeśli nauczyciel (pracownik) przedstawił świadectwo pracy zawierające wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę
    • art. 884 § 3 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.),
    • § 5 rozporządzenia o aktach osobowych.

    Popularity: 38% [?]

    TAGI

    Laura 2015 w rękach Związku Nauczycielstwa Polskiego

    W dniu 10 czerwca 2016 r. odbyła się Gala XIV Edycji Nagród Powiatu Mińskiego „Laura 2015”. Obecni na niej byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z terenu powiatu mińskiego, nominowani do tegorocznych nagród oraz ubiegłoroczni laureaci.

    Nagroda Powiatu Mińskiego „Laura”